مرکز مشاوره و خدمات مامایى سلامت مادران

امادگى دوران باردارى، زایمان، بعد از زایمان و پرورش کودك

والد پروری

دوره ی کودکی سیستم "جهت­ یاب عاطفی" را تا آخر عمر تنظیم می­کند.

به نظرتان کودک شما، خودش را چگونه می­بیند؟

از زندگی­ش چه توقعی دارد و چه توقعی خواهد داشت؟

خودش را شایسته ­ی چه چیزهایی می­داند؟

پاسخ این سوالات همگی بر می­گردد به دوران کودکی ما و تجربه­ هایی که خودانگاره­ ی ما را شکل می­دهند و ما را به سمتی سوق می­دهند که باورها و وضعیت­هایی را بپذیریم یا نپذیریم. اگر افرادی که ما را بزرگ ­کنند برایمان ارزش قائل هستند به ما نشان دهند که دوست داشتنی هستیم و دوستمان بدارند، امکاناتی را فراهم آورند تا احساس نشاط، اعتماد، موفقیت و سربلندی کنیم. 

اما اگر افرادی که ما را بزرگ می­کنند به ما بی­ توجهی کنند، به ما نشان دهند که دوست داشتنی نیستیم و دوستمان نداشته باشند، با سیستم جهت ­یابی معیوبی در مسیر زندگی قرار می­گیریم، شمال حقیقی عاطفی ما اصلا شمال نخواهد بود. اگر تجربه محدودی از نشاط، اعتماد و موفقیت و فرصت­های اندکی برای احساس سربلندی داشته باشیم، این وضعیت را طبیعی می­دانیم در نتیجه هنگامی که به ما فرصت دوست داشته شدن و با ارزش، با نشاط و موفق بودن داده می­شود، ممکن است بطور غیر ارادی این فرصت را پس بزنیم زیرا احساس خوبی به ما نمی­دهد اگر چه شاید در نهایت در جست و جوی موفقیت در عشق و کار برآییم و حتی به آن برسیم، اما به آگاهی و اراده راسخ بسیار زیادی در بین راه نیاز داریم.

به هر حال خوب یا بد، کودکان معمولا در طی رشد خود به دنبال افراد و وضعیت­هایی هستند تا همان باورهایی که با آن بزرگ شده­ اند را تقویت و تکرار کنند.

ما پدر و مادرها دست کم در چارچوب نگرش و دیدگاه کلی، نقشه ­ها را می­کشیم، سیستم جهت یاب را تنظیم می­کنیم و راهی را که فرزندانمان دنبال خواهند کرد را نشان­شان می­دهیم. حال در این مسیر هر چقدر هوشیارانه عمل کنیم و بتوانیم سیستم جهت یابی که خودمان با آن بزرگ شده ­ایم را نقاط قوت و نقاط ضعف هایش را بشناسیم  و این سیستم جهت ­یاب را برای کودکمان ا به روز رسانیشکنیم، موفق­تر خواهیم بود.

در کلاس­های والد پروری به بررسی این سیستم جهت ­یاب می­پردازیم و با مشارکتی فعالانه  آن را می­شناسیم و  به روزرسانیش می­کنیم.

سارا عباسی

روان­درمانگر کودک و نوجوان