مرکز مشاوره و خدمات مامایى سلامت مادران

امادگى دوران باردارى، زایمان، بعد از زایمان و پرورش کودك

فواید تکنیک های تن آرامی و تمرکز

  استرس و فشارهای معمول روزانه باعث ايجاد تنش در بدن می شود كه به صورت انقباض عضلات ظاهر می شود و در وضعيت بدن تغيير ايجاد می كند. ساده ترين راه برای برداشت فشار از بدن شل كردن عضلات است. اين تكنيك شامل يك سری تعليمات و حركاتی است كه در راحت شدن از وضعيت هايی كه كشش های عصبی ايجاد می كنند مؤثر است. 
   در دوران بارداری اين تمرينات به مادر كمك می كند تا به شل كردن و كنترل عضلات دست پيدا كند تا بدين طريق باعث كاهش دردهای عصبی گردد و بر خستگی چيره شود. به يك خودآگاهی از بدن برسد و هماهنگی بين ذهن و بدن ايجاد شود و ارتباط مادر و جنين را عميق­تر كند. در زمان زايمان اين تمرينات باعث كاهش گرفتگی عضلات می شود و از مصرف انرژی بيش از حد جلوگيری می كند با شل سازی بدن انقباضات رحمی تأثير بيشتری خواهند داشت و زمان زايمان كم می شود و در ضمن ترس كاذب از زايمان نيز از بين می رود. 
  به طور كلی شل سازی موجب افزايش ترشح هورمون انرورفين یا هورمون ضد درد و كاهش ترشح هورمون آدرنالين يا هورمون استرس­زا می شود بنابراين با افزايش زمان شل سازی موجب محدود كردن زمان درد می شويم كه يك نوع روش پاسخ دهی طبيعی بدن نسبت به درد است. 
   مرحله بعدی پرورش دادن تخيل و تجسم و مثبت گرايی در ذهن است. انجام اين تمرين و تقويت قدرت خلاقيت و تجسم در حين بارداری به مادر كمك می كند تا در حين انقباضات رحمی به يك تمركز درونی برسد, بدنش را شل كند و در نتيجه احساس درد را از طريق انحراف تمركز به حداقل برساند. زايمان و نحوه درست آن را تجسم كند و از موقعيت هايی كه می ترسد يك تصور زيبا در خود احساس كند. 
   حاملگي برجسته ترين دوران زندگي يک زن است.زن باردار مقدس است چون از 2 کانال توسط قدرت مطلق حمايت ميشود.بنابراين بايد مامني براي وي ايجاد کرد که بتواند ارتباط صميمانه و عاشقانه با جنين خود ايجاد کند.اراده ي دروني خود را تقويت کند تا حياتي که در درون خود دارد را بهتر تجربه کند. آرامش و سکوت و کنترل ذهن که از اين طريق ايجاد ميگردد،نه تنها معنويت را در زن باردار تقويت ميکند. بلکه متابوليسم را نيز آرام ميکند. 
  تكنيك تن آرامی زن باردار بايد توسط فرد حاذق و آشنا به تغييرات بدنی و شرايط زنان باردار صورت گيرد. 
با ما تماس بگيريد و از CD تن آرامي در بارداري بهره مند شويد .
► مقالات مرتبط