مرکز مشاوره و خدمات مامایى سلامت مادران

امادگى دوران باردارى، زایمان، بعد از زایمان و پرورش کودك

فواید تمرینات بدنی

   در دوران بارداری به علت تغييرات آناتوميك (افزايش حجم رحم) و تغييرات فيزيولوژيك (تغيير در ترشح هورمون­های بدن) بدن زن باردار تحت فشار قرار می­گيرد و موجب بروز عوارضی چون دردهای مفاصل, كمر درد, پشت درد, مشكلات در سيستم گوارشی, گردش خون, ادراری,‌ مشكلات ناشی از شل شدن عضلات كف لگن و... می­گردد. از طريق تمرينات بدنی كه بر پايه حركات كششی است می­توان از بروز اين عوارض حتی­الامكان پيشگيری كرد و يا باعث كاهش اين مشكلات و مرتفع كردن عوارض ناشی از آن در دراز مدت و كوتاه مدت شد.در ضمن تغييرات استاتيك به خصوص در ناحيه ستون فقرات نياز به تمرينات ماهيچه­ای در دوران بارداری را افزايش می­دهد. اين تمرينات هم نتيجه فيزيكی دارند و هم باعث روشنی فكر و ثبات احساسات می­شوند. 
   اين تمرين­ها نه تنها باعث توانای های بدنی میشود بلکه به همراه تمرينات تنفسی و تن آرامی از طريق تاثيرگذاری روی سيستم عصبی و سيستم غدد درون ریز موجب برقراری هماهنگی قوای جسمی , ذهنی و روانی میگردد بدین ترتیب كمك می­كنند تا فرد دارای رفتار صحيح, تمايلات و برخوردهای مثبت شود. 
  حركات توصيه شده بر اساس ساختار بدنی زن باردار طراحی شده­اند, ساده و ملايم هستند باعث تحريك گردش خون و انعطاف پذيری مفاصل می شود. تحقيقات ثابت كرده است كه انجام تمرينات در دوران بارداری باعث ايجاد انقباضات خوب عضلانی و كاهش مدت زمان زایمان می­شود.
  کف لگن در قسمت پايين لگن قرار دارد و قلاب مانند ارگان­های داخلی آن را نگه می­دارد. عدم تقويت عضلات كف لگن باعث بی اختياری ادرار, افتادگی رحم, مثانه, مشكلات جنسی و هموروئيد (بواسير) می­شود. توان­بخشی عضلات كف لگن از طريق تمرينات و اصلاح وضعيت­ها در تمام دوران زندگی زنان به خصوص در دوران بارداری و بعد از زايمان توصيه می­شود.
چند نمونه از تمرينات بدني دوران بارداري
  
   
با ما تماس بگيريد و از CD تمرينات بدني در دوران بارداري و زايمان بهره مند شويد.